Изследванията сочат, че мозъчната структура, химията на тялото и хормоните при момичетата и момчетата са различни и именно тези различия обуславят несходствата в поведението при двата пола. Например мозъкът на момчетата се развива по – бавно от мозъка на момичетата.
При момчетата лявата мозъчна половина, която контролира мисленето, се развива по – бавно от дясната половина, която контролира пространствената ориентация и образите. В резултат на това връзката между двете полукълба не е напълно формирана при момчетата, които като цяло проявяват по – голям талант в математиката и логиката, отколкото в езика и четенето.
Мозъкът на момичетата се развива по – равномерно, като това им носи способността да използват двете полукълба за дейности като четене и емоционално осъзнаване. Женският мозък работи през повечето време, което прави момичетата по – многопланови. Момичешкият мозък произвежда повече серотонин – невротрансмитер, възпрепятстващ агресията.
От друга страна, мозъкът на момчетата произвежда повече тестостерон – хормон, който отключва агресията. В резултат на това момчетата са по – склонни да търсят бързо удовлетворение (да ядат по – бързо, да се хвърлят от една дейност към друга), да разрешават по – бързо сложни казуси (дори в изключително емоционални ситуации) и да се включват в занимания, създаващи напрежение (спортове, състезания и др.). Подобни дейности им помагат до освобождават натрупаното напрежение.
Други чести различия между момчетата и момичетата са:
Източник: "Как без крясъци и шамари да приучим детето на дисциплина", 2008, Джери Уайкоф, Барбара Юнел